W jakiej formie prowadzić biznes? Część druga – koszty prowadzenia firmy

Październik 26, 2017

W poprzedniej publikacji opisałem koszty założenia działalności gospodarczej i wskazałem  na opłaty, jakie przedsiębiorca jest zmuszony ponieść, żeby założyć firmę, biorąc pod uwagę jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółki osobowe i kapitałowe. Jednak jak już wspominałem założenie firmy to dopiero początek – także wydatków ;). Wobec czego przyjrzyjmy się po krótce kosztom, jakie musi ponosić każdy początkujący przedsiębiorca.

ZUS

Wielu przedsiębiorców – także tych dopiero rozpoczynających swoją drogę w biznesie – zniechęcają wysokie składki odprowadzone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą ustawodawca w okresie 2 lat od momentu rozpoczęcia działalności przewidział preferencyjne stawki w łącznej wysokości 487,90 zł ( stan na 2017 r.). Tzw. „Mały ZUS” ma sprawiać, iż koszty prowadzenia działalności przez pierwsze dwa lata są znacząco niższe niż ma to miejsce w późniejszym czasie. Dla porównania po 2 letnim okresie preferencyjnym łączna miesięczna składka odprowadzana do ZUS wynosi 1172,56 zł (stan na 2017 r.). Jak widać jest to duże ułatwienie dla początkujących przedsiębiorców, pomagające „nabrać wiatru w żagle”. Należy też wspomnieć, że osoby pracujące na etacie i uzyskujące z tego tytułu wynagrodzenie nie niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2017 r. jest to kwota 2000 zł brutto), opłacają z tytułu prowadzonej działalności jedynie składkę zdrowotną w wysokości 297,28 zł miesięcznie.

 

PODATKI

W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej możemy rozliczać się z fiskusem na zasadach ogólnych (skala podatkowa) lub wybrać formę rozliczenia przy pomocy podatku liniowego w wysokości 19%. Wszystko zależy od tego jakie dochody osiągamy w skali roku. Jeżeli rozliczamy się na zasadach ogólnych możemy skorzystać z możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, a także korzystać z większości ulg podatkowych możliwych do rozliczenia w zeznaniu rocznym. Jeżeli jednak nasz dochód przekroczy w skali roku kwotę 85 528 zł – wchodzimy z nadwyżką dochodu w 32% stawkę podatku dochodowego. W związku z tym dla osób których dochody przekraczają powyższą kwotę bardziej opłacalne może się okazać skorzystanie z 19% podatku liniowego. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku opodatkowania spółki jawnej, spółki partnerskiej i spółki cywilnej. W tych przypadkach dochód polega opodatkowaniu na poziomie wspólników, a nie spółki. Wobec tego po zapłaceniu podatku dochód przedsiębiorstwa jest dochodem jego właściciela, który może spożytkować te pieniądze na wybrane przez siebie cele. Wspólnicy mogą prowadzić tzw. małą księgowość i nie mają obowiązku prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych, chyba że roczna wysokość przychodu netto przekroczy 2 mln. euro.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku spółek: komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z o.o. i akcyjnej. W odniesieniu do ww. spółek mamy do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. Opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) podlegają spółki będące samodzielnymi bytami prawnymi. Jeżeli właściciel lub współwłaściciel spółki chce wypłacić pieniądze ze spółki na własne potrzeby jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu pobranej dywidendy. Ponadto spółki kapitałowe, a także spółka komandytowa i komandytowo -akcyjna są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości.

Jeżeli przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą zdecyduje się zarejestrować jako czynny podatnik VAT, jest zobowiązany odprowadzać co miesiąc do urzędu skarbowego podatek, ale przy zakupach towaru do firmy ma możliwość odliczenia VAT-u w różnej wysokości.

KSIĘGOWOŚĆ

Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia księgowości i składania co miesiąc odpowiednich deklaracji do Urzędu Skarbowego. Jeżeli przedsiębiorca rozlicza się z fiskusem na podstawie księgi przychodów i rozchodów może w celu ograniczenia kosztów prowadzić księgowość bez pomocy specjalisty. Ułatwiają to programy do prowadzenia uproszczonej księgowości, które wyliczają wysokość zobowiązań podatkowych i sporządzają deklaracje do Urzędu Skarbowego. Część z tych programów jest darmowa, inne wymagają uiszczenia jednorazowej, bądź comiesięcznej opłaty. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie czuje się pewnie wypełniając samodzielnie deklaracje podatkowe i wprowadzając faktury do sytemu, warto skorzystać z pomocy księgowego. Oferty obsługi księgowej firmy zaczynają się już od 50,00 zł netto. Prowadzenie pełnej księgowości jest bardziej skomplikowane i w takim przypadku dobrze jest zlecić taką usługę specjaliście. W przypadku popełnienia błędów w deklaracjach lub błędnemu wyliczeniu kwoty należnego podatku można narazić się bowiem na odpowiedzialność i wysokie kary finansowe nakładane przez fiskus.

NAJEM POWIERZCHNI BIUROWEJ

Ciężko określić koszty najmu powierzchni biurowej lub magazynowej, gdyż ceny za najem metra kwadratowego różnią się w zależności od lokalizacji, standardu i wielkości wynajmowanej powierzchni. Początkujący przedsiębiorcy w celu ograniczenia kosztów najmu powierzchni biurowej, często rejestrują działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu. Takie rozwiązanie pozwala na zaoszczędzenie co najmniej kilkuset złotych. Rejestracja firmy w mieszkaniu umożliwia zaliczenie wydatków związanych z eksploatacją lokalu (np. rachunki za wodę, prąd, gaz) w części przeznaczonej na prowadzenie działalności do kosztów uzyskania przychodu. Dobrym pomysłem dla osób, które nie potrzebują na co dzień pomieszczeń biurowych może okazać się skorzystanie z przestrzeni coworkingowych. Koszty korzystania ze wspólnej przestrzeni biurowej są niższe niż wynajem swojego biura, a oferty wynajmu tego typu powierzchni biurowej są elastyczne i dostosowane do różnego rodzaju potrzeb. Oczywiście koszty najmu powierzchni biurowej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W kolejnej publikacji opiszę min. kwestię zakresu odpowiedzialności za prowadzenie biznesu w tym odpowiedzialności majątkowej.