Wyszukiwanie zaawansowane

Usługi windykacji (24)

Szukaj, porównaj i skontaktuj się z wybranym ekspertem

Filtruj wyniki:

Usługi windykacji

Windykacja to nic innego jak dochodzenie swoich roszczeń (żądanie swoich należności), przy pomocy mediatora, który będzie pośrednikiem pomiędzy dłużnikiem, a wierzycielem. Powinna się ona opierać na rozmowie w celu osiągnięcia wspólnego kompromisu, który będzie satysfakcjonował dwie strony.  Należy jednak pamiętać, że instytucja windykacji ma określone prawa i tylko na ich podstawie i w ich granicach egzekutor może działać. Należy zaznaczyć, że wbrew powszechnej opinie windykacja jest całkowicie legalna, jeżeli nie narusza prawa.Zwykle kredytodawca zleca wyegzekwowanie długu specjalnej firmie z powodu oszczędności czasu i dla skuteczności.

Typy windykacji

- windykacja miękka (polubowna), polega na ustanowieniu harmonogramu spłat i monitorowaniu go, co ma doprowadzić do całkowitej spłaty należności.

- windykacja sądowa, która zwykle jest ostatecznością, kiedy dłużnik nie wyraża chęci do współpracy, wówczas możemy uzyskać nakaz sądowy do zapłaty długu, który będzie egzekwowany przy udziale komornika.

Zdecydowanie korzystniejsza dla dłużnika jest forma miękka, ponieważ nie naraża go na dodatkowe koszty i pozwala na spłatę długu zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.