Jak napisać list motywacyjny?

Październik 21, 2016

Coraz częściej pracodawcy, umieszczając ogłoszenie o pracę, poza CV wymagają od kandydatów także listu motywacyjnego. Nie każdy wie, jak powinien zostać napisany, aby zwiększył nasze szanse na zdobycie wymarzonego stanowiska. Poniżej przedstawiam krótki poradnik, który z pewnością ułatwi wykonanie tego zadania.

Po co pisać list motywacyjny?

Często zastanawiamy się, do czego właściwie potrzebny jest list motywacyjny i czy potencjalny pracodawca w ogóle go przeczyta. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do ofert pracy, w których wymaga się od nas jedynie przesłania CV na właściwy adres mailowy.

Zanim zaczniemy pisać list motywacyjny, warto uświadomić sobie, że nie robimy tego po to, aby od razu otrzymać pracę, ale po to, aby zaproszono nas na rozmowę kwalifikacyjną, na której będziemy mogli pokazać się z jak najlepszej strony. Jeśli rekruter zainteresuje się naszym cv, list może sprawić, że już przed nią będziemy na “wygranej pozycji”.

Jak napisać list motywacyjny?

Skoro już wiemy po co pisać listy motywacyjne, teraz musimy zastanowić się nad tym w jaki sposób to zrobić, aby przyniosło zamierzone efekty.

Po pierwsze, list powinien być spersonalizowany. We wstępie należy zawrzeć informację o tym, do kogo go kierujemy – może to być kierownik działu HR lub dyrektor placówki, w której chcemy pracować. Następnie, konieczne trzeba wspomnieć o tym, gdzie znaleźliśmy ofertę pracy – może być to gazeta, strona internetowa firmy lub inny portal. Później warto wspomnieć dlaczego akurat ta firma – daje możliwości rozwoju, jest liderem na rynku w konkretnej branży, która nas interesuje, wprowadza innowacyjne metody lub pozwala pracownikom na poszerzanie horyzontów –  ważne, aby były to kwestie istotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy i, oczywiście, najlepiej zgodne z prawdą.

W dalszej kolejności argumentujemy, na przykład poprzez wymienienie kwalifikacji i cech charakteru,  z jakiego powodu to my powinniśmy zajmować proponowane stanowisko. Nie powielajmy informacji zawartych w cv, nawiązujmy do nich! Ta część listu motywacyjnego jest właściwie najważniejsza – przekonuje umieszczającego ogłoszenie do zaproszenia nas na rozmowę oraz pozwala uwierzyć, że bardzo dużo zyska zatrudniając właśnie nas – skupmy się więc na podkreśleniu swoich atutów.

Pamiętajmy o profesjonalnym zakończeniu, wyrażającym nadzieję na spotkanie.

Jakich błędów unikać?

Pisząc list motywacyjny musimy pamiętać, że w tym przypadku wygląd ma znaczenie. Należy zwrócić uwagę na to, czy jest on przejrzysty i przemyślany – to klucz do prawidłowego wykonania zadania. Ponadto, powinien, podobnie jak cv, mieścić się na kartce formatu a4 i nie zawierać błędów ortograficznych czy literówek. Jeżeli nie chcemy zniechęcić do siebie pracodawcy, unikajmy ramek i szlaczków, ozdobnej czcionki, a podkreślenia stosujmy z umiarem. W prawidłowo napisanym liście motywacyjnym nie może także zabraknąć podstawowych elementów, takich jak dane adresata, data powstania dokumentu oraz nasze dane, jako nadawcy listu.

 

Jak widać, pisanie listu motywacyjnego wydaje się zajęciem niezwykle pracochłonnym i wcale niełatwym. Warto to jednak przemyśleć i poświęcić na jego stworzenie trochę czasu, bo z pewnością ułatwi to uzyskanie wymarzonego stanowiska w dobrej firmie.

 

Julia Niezgoda

Doświadczenie zdobywa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, interesuje się prawem karnym i prawem własności intelektualnej