Google- Amerykańskia firma, która podlega jurysdykcji polskich Sądów

Kwiecień 27, 2017

 W ostatnim czasie Sąd Apelacyjny w Warszawie rozpatrywał powództwo o naruszenie dobra osobistego i nie byłoby w tej sprawie nic dziwnego gdyby nie fakt, że pozwana została sama firma Google. Nikomu chyba nie trzeba przedstawiać amerykańskiego giganta z branży internetowej, którego flagowym produktem jest wyszukiwarka Google.

O co chodziło w sprawie?

Sprawę o której mowa wytoczył biznesmen z Olsztyna, który domagał się usunięcia z wyników wyszukiwarki Google linku do tekstu pod tytułem „Bardzo biedny gangster”, w którym została opisana mafia wymuszająca haracze. Z linku wynikało, że biznesmen był powiązany z gangsterami, podczas gdy on z tymi gangsterami walczył. Powód uznał, że wynik wyszukiwarki godzi w jego dobre imię i swoje roszczenia opierał na wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który przyznał każdemu tzw. prawo do bycia zapomnianym, czyli prawo każdej osoby do żądania usunięcia jej imienia i nazwiska z wyszukiwarki. Portal „Polityka” jeszcze przed wyrokiem w I instancji usunął sporny artykuł, jednak jak wiadomo w Internecie nic nie ginie i po wpisaniu nazwiska biznesmena nadal można było zobaczyć informacje naruszające jego dobre imię.

Jak doszło do tego, że amerykańska firma sądzona jest w Polsce?

Początkowo pozwany został oddział Google w Polsce, jednak Sąd uznał, że polski oddział Google nie kontroluje serwerów znajdujących się w USA, więc nie może odpowiadać za wyniki wyszukiwarki. Roszczenie zostało więc skierowane przeciwko globalnemu oddziałowi Google. Sąd w wyroku uznał, że Google podlega polskiej jurysdykcji, ponieważ działa na terenie naszego kraju, oraz nakazał całkowite usunięcie wyniku z wyszukiwarki i zapłatę odszkodowania w wysokości 10 tysięcy złotych.

Czy ten wyrok coś zmienia? 

Mogłoby się wydawać, że ten wyrok nas nie dotyczy i niczego w naszym życiu nie zmienia. Jest to jednak tylko pozorna myśl, ponieważ polski Sąd po raz pierwszy uznał, że amerykańska firma Google sądzona może być według polskiego, a nie amerykańskiego prawa, a to rodzi daleko idące konsekwencje dla każdego z nas. 

Autor: Melania Kołotyło